Pierwszaki

24 września odbył się w naszej szkole Dzień Pierwszoklasisty. Klasy pierwsze brały udział w rozgrywkach sprawdzających ich kreatywność, umiejętność zaprezentowania się, sprawność fizyczną, zdolności wokalne i plastyczne oraz poczucie humoru. Pierwsze miejsce wywalczyła klasa I A(rtystyczna) :). Gratulujemy!

Wakacje w rytmie bluesa

XXII edycja Festiwalu Blues nad Bobrem to wydarzenie, które z pewnością pozostanie na długo w pamięci Marty Werens, Kacpra Przepiórskiego (tegorocznych absolwentów naszego gimnazjum) oraz Karoliny Grodzickiej – uczennicy klasy III e. Dziewczęta były bowiem uczestniczkami warsztatów (Karolina – w klasie Magdy Piskorczyk, Marta – p. Aleksandry Sozańskiej-Kut). Bolesławianie mogli posłuchać ich podczas mszy w oprawie bluesowej w parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa na Osiedlu Kwiatowym, w której biorą udział warsztatowi cze oraz wykładowcy BnB. Karolina wystąpiła także w Koncercie Finałowym na dziedzińcu zamku w Kliczkowie. Kacper natomiast pracował jako wolontariusz, miał również możliwość dołączenia do warsztatowiczów podczas odbywających się wieczorami jam sessions. Praca ze wspaniałymi artystami, pasjonatami, możliwość uczenia się od najlepszych – taki sposób spędzania wakacji zapewnia niezapomniane wrażenia…

21 września uczniowie naszej szkoły (pod opieką pań: K. Dzierwy i A. Jaskowskiej) wzięli udział w zajęciach z biologii dotyczących bakterii i mikroskopii elektronowej na Uniwersytecie Wrocławskim – w ramach Festiwalu Nauki.

Na zajęciach laboratoryjnych mogli sami wylać pożywki, posiać na nie bakterie oraz obserwować je przez mikroskop.

Mieli również możliwość obejrzenia limfocytów krwi oraz wielu innych ciekawych okazów widocznych jedynie przez mikroskop elektronowy. Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów, a dzięki ciekawym zagadnieniom biologicznym mogli oni uzupełnić wiadomości nabyte w szkole. Dodatkową atrakcją było zwiedzenie stadionu wrocławskiego. Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili zadowoleni.

Nasi uczniowie wzięli udział w Dolnośląskim Festiwalu Nauki organizowanym przez uczelnie wyższe we Wrocławiu. Festiwal zorganizowany był po raz piętnasty. Organizatorzy to ludzie parający się na co dzień nauką, jak i związani ze sztuką oraz przedstawiciele firm i instytucji użutku publicznego. Spośród bogatej oferty zajęć wybraliśmy: ,,Cyrk fizyczny” i ,,Fizykę na wesoło” (Uniwersytet Wrocławski) oraz ,,Pokaz zeroemisyjnego pojazdu” i ,,Uroczyste zakończenie edycji stacjonarnej XV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki” (Politechnika Wrocławska). Pozdrawiamy stronę z torbami podróżnymi netpodroze.pl

Obejrzeliśmy również widowisko akrobatyczno-taneczne w wykonaniu członków wrocławskich grup akrobatycznych. Uczestnictwo w zajęciach pozwala na rozwijanie aktywnych postaw umożliwiających obserwację doświadczeń oraz łączenie wiedzy z praktyką. Nauka bowiem nie zna granic, jest radością odkrywania, tworzenia, czasem pozwala poznać smak zwycięstwa, czasem porażki. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na następny Festiwal Nauki.

Przerwy upływają nam we wspaniałej atmosferze.W trosce o dobre samopoczucie uczniów młodszych klas zaplanowano działania, które pozwalają lepiej poznać nową szkołę. W pierwszym dniu nauki zorganizowano spotkanie z koleżankami z kl. III, które udzieliły DOBRYCH RAD. Od środy gramy w SUDOKU, TANGRAM. W czwartek rozwiązywaliśmy matematyczne rebusy. Czeka nas jeszcze gra dydaktyczna KOŁO i OKRĘGI. Miłośnicy tańca mieli możliwość obejrzenia pokazu, który przygotowali: Anna Glejzner i Patryk Psiuch. A to dopiero pierwszy tydzień… 🙂 Życzymy wszystkim udanego – bo tak dobrze rozpoczętego – roku szkolnego 2012/2013.

W dniach od 8 do 15 lipca 2012 roku pięcioro uczniów naszej szkoły wraz z dwojgiem nauczycieli wzięło udział w wymianie szkolnej, która odbyła się pomiędzy trzema miastami partnerskimi: niemieckim miastem goszczącym Siegburg, francuskim Nogent – sur – Marne oraz Bolesławcem. Była to swoista kontynuacja działań, które miały miejsce w ubiegłym roku, kiedy to wspólnie realizowaliśmy projekt „Człowiek z pasją – aktywnym obywatelem” (w ramach programu „Młodzież w działaniu”). Tegoroczny projekt miał na celu integrację młodzieży z miast partnerskich oraz pokazanie, iż – pomimo wszelkich przeciwności – ludzie z różnych miast, krajów (przy odrobinie chęci) są w stanie zrobić razem wspaniale rzeczy. Nazwa projektu: „Europe moves!”, tłumaczona krótko: „Europo, ruszaj!” ma zachęcać do podążania tym właśnie śladem.

Przedstawiciele naszej szkoły przez tydzień byli gośćmi w niemieckich domach. Czas szczególnie umilały rozrywki, zaplanowane przez niemieckich kolegów – wycieczka rowerowa do pięknego miasteczka Blankenberg, wspólne przygotowywanie posiłków, zwiedzanie Kolonii czy wspólny grill nad rzeką Sieg. Poznaliśmy również burmistrza miasta, od którego dostaliśmy upominki. Jednak wszyscy zgodnie przyznają, że najciekawsze były zakupy w hurtowi żelek Haribo w Bonn. 🙂 Podsumowaniem projektu był spektakl muzyczno – taneczny dla władz miasta, rodzin i przyjaciół, nad którym ciężko pracowaliśmy.

Tego typu spotkania są bardzo potrzebne i ciekawe. Poznajemy w ten sposób różne kultury, obyczaje, uczymy się tolerancji i współpracy oraz zdobywamy doświadczenie w posługiwaniu się językami obcymi, a także nawiązujemy przyjaźnie z rówieśnikami z innych krajów.

29 czerwca to długo wyczekiwany dzień przez uczniów. To już koniec roku szkolnego. Nareszcie wakacje. Na dzisiejszym apelu nagrody otrzymali wyróżnieni uczniowie.