Środa, 11 Marzec 2015 08:41

Dnia 9 marca 2015 roku w naszej szkole została przeprowadzona prelekcja na temat „Racjonalnego odżywiania” przez panią mgr Monikę Fink z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Bolesławcu w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj formę” dla klasy Ic oraz dla klasy IIIa. Poprzednie spotkanie w ramach programu odbyło się 15 stycznia w klasach II b oraz w klasie VIc. Prelekcja odbyła się w formie prezentacji multimedialnej, dzięki której uczniowie w
przystępny sposób pogłębili swoją wiedzę na temat: piramidy zdrowego odżywiania, zbilansowanej diety, zasad zdrowego odżywiania oraz chorób układu krążenia (otyłość, nowotwory, cukrzyca, obniżenie odporności). Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w prelekcji. Na kolejne spotkania w ramach programu „Trzymaj formę” zapraszamy już w maju.

Środa, 25 Marzec 2015 08:15

Paulina Nowicka, Kacper Kanikowski i Oskar Łeński, pod opieką p. Anny Chabiniak, realizowali Uczniowski Miniprojekt Badawczy pod hasłem: ,,Wszystko jest trucizną i nic nią nie jest; decyduje dawka” (Paracelsus).

Składał się on z dwóch części: ankiety chemicznej i doświadczeń. W pierwszej uczniowie przygotowali ankietę, przeprowadzili ją, nagrali wywiady w trzech grupach wiekowych (dzieci, młodzież gimnazjalna i osoby dorosłe) i przeanalizowali wiadomości z dziedziny chemii. Pytania dotyczyły – m. in. – tego, czym są konserwanty, co to jest woda destylowana i do czego jej używamy lub co to jest korozja metali, jak jej zapobiegać. Druga część polegała na przygotowaniu i realizacji doświadczeń chemicznych: toksyczności związków chemicznych w żywności, wykrywaniu kwasu benzynowego oraz salicylowego i wykrywaniu obecności związków siarkowych w produktach owocowo-warzywnych.

Efekty całego projektu zostały przedstawione 20 marca 2015 r . we Wrocławiu w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli. Uczniowie rywalizowali z dwunastoma drużynami, wśród których byli reprezentanci liceów i techników. Rywalizacja przebiegała dwuetapowo: najpierw prezentacja multimedialna dotycząca projektu, następnie obrona pracy, która składała się z trzech pytań ekspertów z dziedziny chemii i jednego pytania od publiczności. Niestety, nie udało się zakwalifikować do zwycięskiej trójki, ale w maju uczniowie wraz z opiekunką będą uczestniczyć w uroczystości wręczenia dyplomów potwierdzających uczestnictwo w tym ciekawym projekcie.

Wtorek, 24 Marzec 2015 11:20

Festiwal Nauki i Sztuki od kilku już lat jest w naszej szkole uroczystym powitaniem wiosny. Po raz kolejny dzień ten wypełniony był ciekawymi wydarzeniami. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Młodsi i starsi miłośnicy nauki mogli odwiedzić Cyrk Fizyczny, obejrzeć ciekawe doświadczenia chemiczne, dokonać pierwszych odkryć z zakresu chemii i przyrody, wykonać dmuchane sześciany, a także zbudować pierwsze roboty – szczotkoboty.

Ci, którzy lubią zmagania, mogli wziąć udział w turnieju matematycznym, konkursie mitologicznym oraz quizie dotyczącym krajów anglojęzycznych.
Na smakoszy czekały przysmaki – zdrowa żywność oraz potrawy charakterystyczne dla kuchni krajów niemiecko- i anglojęzycznych.
Dla pasjonatów zabaw sportowych przygotowano zabawy z chustą i grę w klasy oraz fitball dance. Szkolni artyści mogli zaprezentować swoje umiejętności podczas „Talent Show”. Sporo dowiedzieliśmy się o wiosennych tradycjach.
Nie zabrakło również poważniejszych tematów. Uczniowie klas trzecich, przed którymi już wkrótce pierwsze poważne życiowe decyzje, mogli zapoznać się z zawodami przyszłości, a wszyscy ci, którym bliskie są sprawy dotyczące społeczeństwa, zasad współpracy, wzięli udział w działaniach pod hasłem „Solidarna szkoła i plecaki dla dziewcząt„.
Jak zawsze, był to wspaniały dzień, pełen wrażeń i uśmiechu. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do jego wyjątkowości.
Za rok – powtórka. : )

Poniedziałek, 23 Marzec 2015 00:00

Uczniowie naszej szkoły, drugi raz w tym roku szkolnym, w dniu 21 marca 2015 r. udali się na mecz piłki koszykowej PGE Turów Zgorzelec kontra MKS Dąbrowa Górnicza do nowo wybudowanej hali sportowo-widowiskowej w Zgorzelcu.

MKS Dąbrowa Górnicza dzielnie walczył i napsuł sporo krwi utytułowanemu przeciwnikowi, ale nie zdołał sięgnąć po zwycięstwo w Zgorzelcu. PGE Turów Zgorzelec odniósł kolejną wygraną w tym sezonie.

Środa, 25 Marzec 2015 08:12

24 marca w bibliotece szkolnej odbyły się eliminacje szkolne konkursu „I Ty możesz zostać Demostenesem! Dolnośląski uczeń Mistrzem Mowy Polskiej”. Uczestnicy rywalizowali w dwóch grupach wiekowych (kl. VI szkoły podstawowej i kl. I gimnazjum oraz kl. II i III gimnazjum). Zadanie konkursowe polegało na wygłoszeniu napisanego przez siebie i skierowanego do rówieśników przemówienia na wybrany temat. Tematy – jak i sami mówcy – były bardzo różne. Szkolni Demostenesi mówili o tym, co ich niepokoi, zachwyca, porusza, pasjonuje – w świecie, w którym żyjemy. Zwyciężczyniami w poszczególnych kategoriach zostały:

– Agnieszka Bieniasz (kl. VI c) – I miejsce, Wiktoria Góra (kl. VI c) wyróżnienie (w grupie młodszej);

– Magdalena Kotwica (kl. III a) – I miejsce, Aleksandra Rogala (kl. III a) – II miejsce, Oliwia Miszkiewicz (kl. III a) – III miejsce (w grupie starszej).

Magda i Agnieszka będę reprezentować naszą szkołę w finale wojewódzkim konkursu, który odbędzie się w piątek, 27 marca, w CIK „Orzeł” w Bolesławcu.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a zwyciężczyniom życzymy powodzenia w zmaganiach finałowych.

Poniedziałek, 30 Marzec 2015 11:16

27 marca w CIK „Orzeł” w Bolesławcu odbył się finał wojewódzki „I Ty możesz zostać Demostenesem! Dolnośląski uczeń Mistrzem Mowy Polskiej”. W zmaganiach wzięło udział 12 uczestników z Dolnego Śląska.

Młodych mówców – powitanych przez p. Dyrektor Irenę Sikorę – Kołodyńską oraz wiceprezydenta miasta Bolesławiec, p. K. Filipowicza – oceniało jury w składzie: Grażyna Hanaf i Jerzy Zieliński.

Wśród zwycięzców znalazła się nasza uczennica – Magdalena Kotwica z klasy III a, która zajęła II miejsce.

Serdecznie gratulujemy!

Piątek, 17 Kwiecień 2015 00:00

15 kwietnia w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej odbyła się uroczystość związana z X rocznicą śmierci św. Jana Pawła II – od 2010 r. patrona naszej szkoły. Wzięły udział delegacje (poczty sztandarowe) ze szkół noszących to samo imię, a także przedstawiciele władz miasta. Oprawą mszy św. zajął się p. P. Chmielik. Szkolny Zespół Artystyczny „SZA” pod opieką pań: M. Kalinowskiej i A. Sozańskiej – Kut zaprezentował widowisko, w którym rozterki młodego, współczesnego człowieka, próbującego odnaleźć swoją drogę, przeplatały się z poezją i muzyką. W opinii widzów, którzy nagrodzili młodych artystów brawami na stojąco – po raz kolejny młodzież z MZS nr 3 przygotowała znakomity spektakl skłaniający do refleksji i poruszający, bez patosu towarzyszącego zazwyczaj uroczystościom upamiętniającym Jana Pawła II.

Sobota, 18 Kwiecień 2015 20:21

72. rocznica powstania w Getcie Warszawskim

W niedzielę 19 kwietnia obchodzimy 72. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. Uczniowie z ponad 850 szkół z całej Polski upamiętnią to wydarzenie, biorąc udział w akcji „Żonkile” i rozdając papierowe kwiaty w swoich miejscowościach. Nasza szkoła również włączyła się w działania upamiętniające to wydarzenie. Przeprowadziliśmy lekcje tematyczne, w piątek przypomnieliśmy uczniom fakty dotyczące wybuchu powstania poprzez audycję historyczną, natomiast w niedzielę chcemy wyjść do mieszkańców Bolesławca i przez ofiarowanie im symbolicznego papierowego żonkila zaprosić ich do uczczenia tej ważnej rocznicy.

Akcja społeczno-edukacyjną „Żonkile” organizowana jest już po raz trzeci przez Muzeum POLIN a patronat nad nią objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.