Akcja charytatywna
W dniu 27 października 2011 roku w czasie dnia otwartego szkoły odbyła się sprzedaż kartek okolicznościowych wykonanych przez uczniów świetlicy szkolnej pod opieką pani Wiolety Walęgi.
Wszystkie kartki zostały sprzedane. Rodzicom dziękujemy za dar serca. Uzyskane pieniądze zostaną przeznaczone na cele charytatywne. Akcję wspomagał Samorząd Uczniowski.

Już po raz czwarty drużyna naszego gimnazjum brała udział w Międzynarodowym Rajdzie Górskim Euroregionu NYSA Karkonosze. W tym roku odbyła się XIII edycja tej imprezy, edycja tym szczęśliwsza dla naszej drużyny, że wygraliśmy konkurs turystyczno-krajoznawczy drużyn starszych, w finale pokonując drużynę z Krasnej Lipy [Czechy].

Nie udało się nam to w roku 2007, gdy zajęliśmy II miejsce w finale. 33 drużyny biorące udział w rajdzie [w tym 4 z Republiki Czeskiej i 1 z Niemiec] brały udział we współzawodnictwie drużyn. Przedstawiciele naszej szkoły zajęli XI miejsce w drużynowej klasyfikacji generalnej, po raz kolejny wygrywając jednak we współzawodnictwie drużyn na trasach – okazaliśmy się najlepszą drużyną na trasie nr 7. Sukcesem jest oczywiście I miejsce w konkursie turystyczno-krajoznawczym, w którym członkowie drużyny musieli wykazać się znajomością Karkonoszy [w tym czeskiej części] i Sudetów Zachodnich, historii turystyki karkonoskiej, topografii Sudetów Zachodnich. Możemy się pochwalić faktem, że drużyna naszej szkoły od lat uczestniczy w regionalnych imprezach turystycznych, odnosząc sukcesy w różnych konkurencjach: konkurs krajoznawczy, historyczny [o Henryku Brodatym], sprawnościowy, na najlepszy program ogniskowy. Nasze sukcesy odnoszone na tej imprezie to: – 2003 r. – zwycięstwo drużynowe na trasie nr 5, – 2007 r. – II m-ce w finale konkursu krajoznawczego, – 2009 r. – zwycięstwo drużynowe na trasie nr 7 i IV m-ce w konkursie krajoznawczym. Organizatorem Rajdu jest Oddział Łużycki PTSM w Lubaniu. Opiekunem drużyny była pani Katarzyna Urban.

XIV Dolnośląski Festiwal Nauki

Po raz kolejny nasi uczniowie uczestniczyli w Dolnośląskim Festiwalu Nauki organizowanym przez uczelnie wyższe we Wrocławiu. Spośród bogatej oferty zajęć wybraliśmy: ,,Cyrk fizyczny”, ,,Fizykę na wesoło”, ,,Rozmaitości chemiczne” i ,,Bliżej chemii”. Uczestnictwo w zajęciach pozwala na rozwijanie aktywnych postaw umożliwiających obserwację doświadczeń oraz łączenie wiedzy z praktyką. Uczyliśmy się poprzez zabawę.

”Zobacz-Zbadaj-Zrozum”

W ramach projektu ,,Odkrywać nieznane, tworzyć nowe – program rozwijania zainteresowań fizyką” rozstrzygnięto konkurs warsztatów

,,Zobacz-Zbadaj-Zrozum”. Z naszej szkoły finalistą został Arkadiusz Gawenda – uczeń kl. III f, który weźmie udział w trzydniowych warsztatach fizycznych.

Serdecznie gratulujemy i polecamy nasze plecaki szkolne dla gimnazjalistek z Bolesławca.

Rozpoczęcie roku szkolnego

W dniu 1 września 2011 r. odbył sie pierwszy apel w Miejskim Zespole Szkół nr 3. W skład tej nowej placówki wchodzą: Szkoła Podstawowa nr 2 oraz Gimnazjum Samorządowe nr 3. Uroczystości poprowadziła pani dyrektor Irena Sikora – Kołodyńska. Na apelu pan Prezydent Miasta Piotr Roman przedstawił plan budowy zespołu boisk sportowych.

Czytaj o nas

Pierwsze spotkanie: projekt „Człowiek z pasją – aktywnym obywatelem”

W dniach 11 – 12.07.2011 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie organizacyjne związane z projektem „Człowiek z pasją – aktywnym obywatelem”. Wzięli w nim udział przedstawiciele grup z Czech, Norwegii i Włoch. Omówiono założenia projektu, harmonogram działań, przedstawiono oczekiwania, ustalono ogólne zasady współpracy. Wizyta zakończyła się wspólnym spacerem po Bolesławcu.

23 IX 2011 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach na uczelni wyższej. W ramach projektu ,,Odkrywać nieznane, tworzyć nowe – program rozwijania zainteresowań fizyką” Politechnika Wrocławska przygotowała dla uczniów zajęcia z fizyki: ,,Promieniowanie jest wśród nas” – wykład i ,,Wyznaczanie współczynnika lepkości cieczy” – laboratorium.

Uczestnictwo w takich zajęciach rozwijało umiejętność planowania doświadczeń oraz umiejętność interpretowania, opracowywania i wykorzystywania wyników badań. Zajęcia miały na celu przekazanie uczniom znaczenia i przydatności fizyki we współczesnym świecie oraz w życiu codziennym.

Wakacje – czas, w którym szkolne budynki pustoszeją. Na korytarzach panuje cisza… Tak było i w naszej szkole. Ale tylko do 15 sierpnia, ponieważ wtedy właśnie rozpoczęliśmy realizację przygotowywanego przez kilka miesięcy projektu „Człowiek z pasją – aktywnym obywatelem”. W poniedziałek powitaliśmy w naszym gimnazjum gości z Francji, Norwegii, Danii, Włoch i Niemiec. Tego dnia mogliśmy się poznać, dowiedzieć się czegoś na temat miast i krajów, z których pochodzą uczestnicy projektu, którzy opowiedzieli również o swoich pasjach i zainteresowaniach.

Uczniowie naszej szkoły podczas wspólnego spaceru zaprezentowali najciekawsze miejsca w Bolesławcu. Dzień zakończył się ogniskiem na terenie MOSiR-u.
We wtorek zaczęły się przygotowania do spektaklu pt. „Graj mi, Świecie!” oraz prace nad „Euro – drzewem ludzi z pasją”, a w środę uczestnicy projektu spotkali się z władzami miasta. Integracji sprzyjało także wspólne spędzanie czasu w Bolesławieckim Parku Wodnym „Orka” oraz na boiskach na terenie MOSiR-u.
Piątek – to przede wszystkim zakończenie prac nad „Euro-drzewem ludzi z pasją” oraz przygotowania do wieczornej parady „Ceramika w ogniu”, w której wzięliśmy udział, budząc spore zainteresowanie widzów.
Wspaniale bawiliśmy się także podczas spektaklu wystawionego w sobotni wieczór na scenie w centrum miasta, wspólnie śpiewając piosenki w językach narodowych naszych gości, a także angielskim i polskim