Dnia 05 listopada 2015 r. o godz. 8:00 w auli MZS nr 3 w Bolesławcu im. Jana Pawła II w Bolesławcu, odbyła się debata „Sportowego Okrągłego Stołu – SOS”. Do debaty szkolnej przygotowywaliśmy się podczas lekcji wychowania-fizycznego. Debatę prowadziła koordynator programu pani Patrycja Kasperek. Sekretarzem była uczennica klasy IIc Wanessa Mazurek. Pan Roman Gorski zadbał o oprawę techniczną spotkania oraz fotografował wydarzenie z uczennicą Aleksnadrą Muniak z klasy IIc. Uczennice klasy II c zadbały o dekorację aulii. W spotkaniu uczestniczyli ponadto delegacje klas I a, Ib, Ic.
Na początku spotkania pani Patrycja Kasperek powitała wszystkich przybyłych na spotkanie, którego celem była poprawa sytuacji wychowania fizycznego. Nawiązanie do tematu zajęć odbyło się w formie prezentacji multimedialnej. Debata przyjęła formę dyskusji oraz burzy mózgów. Po wprowadzeniu do tematu zajęć uczniowie zostali podzieleni na grupy, których zadaniem było wypisanie na tekturowych kartach wad i zalet wychowania fizycznego. Ta część spotkania była zdrowo ożywiona, uczniowie z chęcią i zaangażowaniem podawali swoje pomysły. Nauczyciele także nie potrafili usiedzieć na swoich miejscach i z przyjemnością poruszali się wśród ożywionych uczniów mających wiele do powiedzenia w tej kwestii.

Zalety wychowania fizycznego:

Podobają się lekcje na świeżym powietrzu z różnych dziedzin sportu.

Dostępność do Orlika.

Uczniowie aktywnie uczestniczą w zajęciach z gier zespołowych i promują rywalizację sportową.

Możliwość rozwijania pasji sportowych.

Bliskość basenu i stadionu.

Wprowadzanie do szkoły nowych dyscyplin sportowych.

Wsparcie przez nauczycieli przy złym wykonywaniu ćwiczeń.

Wady wychowania fizycznego:

Brak dodatkowych zajęć z piłki nożnej, piłki ręcznej.

Mały wybór strojów reprezentacyjnych na zawody sportowe.

Niedostatki w bazie sportowej, brak pełnowymiarowej sali gimnastycznej.

Brak dostępu do małej sali i siłowni.

Brak dostępu do łazienek w szatniach.

Za mało czasu na przebieranie się.

Za mało sprzętu sportowego na terenie szkoły.

Brak możliwości korzystania z basenu dla klas I i III

Brak nagród po zawodach sportowych.

Uczniowie w drugiej części spotkania zaproponowali pomysły na poprawę sytuacji lekcji wychowania fizycznego i zajęć rekreacyjnych:

bezpłatny basen dla wszystkich klas,

dodatkowe zajęcia z piłki nożnej i piłki ręcznej,

zakup nowego sprzętu sportowego ( piłki ręczne itp.),

nagrody dla uczestników zawodów sportowych

zdrowa żywność w sklepiku szkolnym.

Wybór zadania dodatkowego:

Szkolny Turniej w Piłkę Nożną Chłopców w Gimnazjum – styczeń,

Mikołajkowy Turniej w Piłkę Koszykową Dziewcząt w Gimnazjum – grudzień.

Oto kilka wypowiedzi uczniów:

„Chcielibyśmy basen bezpłatny dla wszystkich klas”.
„Więcej czasu na przebieranie”.
„Lekcje prowadzone na orliku z piłki nożnej bardzo nam się podobają”.
„Podobają nam się w szkole organizowane zawody sportowe”.

Na koniec debaty pani Kasperek podsumowała spotkanie wnioskami:

polepszyć relację na linii nauczyciel – uczeń,

kontynuować szkolne i międzyszkolne zawody sportowe,

urozmaicać zajęcia wychowania – fizycznego poprzez nowe formy aktywności sportowej,

zwiększyć frekwencje uczniów w zajęciach wychowania fizycznego

Poniedziałek, 02 Listopad 2015 00:00

Październik miesiącem pamięci o Patronie naszej szkoły – Janie Pawle II. Z tej okazji odbył się w bibliotece szkolnej międzyklasowy konkurs wiedzy o Polskim Papieżu pod tytułem „Jan Paweł II – PAPIEŻ RODZINY”.

Zwycięzcą tegorocznego konkursu został KACPER ZMARZŁY. Serdecznie gratulujemy zaprezentowanej wiedzy. Organizatorzy

Czwartek, 12 Listopad 2015 00:00

W dniu 6 listopada o godz. 12:35 do godz.13:20 w naszej szkole została przeprowadzona prelekcja w ramach Ogólnopolskiej akcji UWAGA NADWAGA przez panią dietetyk Sandrę Fiałek z Bolesławca. W zajęciach wzięli udział uczniowie gimnazjum klasa Ic, klasa IIc oraz klasa IIIb, którzy realizują w naszej szkole program edukacyjny „Wf z klasą” CEO.

Prelekcja odbyła się w formie prezentacji multimedialnej, dzięki której uczniowie w przystępny sposób pogłębili swoją wiedzę na temat: piramidy zdrowego żywienia, zbilansowanej diety, zasad zdrowego odżywiania. Ponadto zostały omówione ciekawostki na temat słodyczy oraz zalety spożywania owoców i warzyw. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w prelekcji.

/Koordynator programu „Wf z klasą” Patrycja Kapserek/

Czwartek, 12 Listopad 2015 00:00

Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole obchodziliśmy – po raz kolejny – niebanalnie, ponieważ nie chcemy, by pojęcia takie jak patriotyzm, ojczyzna, wolność, niepodległość były jedynie pustymi, zakurzonymi hasłami.
Odzyskaniu niepodległości poświęcona była audycja, której wysłuchaliśmy, rozpoczynając celebrowanie tego dnia.
Wszystkie klasy wzięły udział w Szkolnym Przeglądzie Polskich Pieśni Patriotycznych.
Kolejne działania miały charakter konkursu – każda z klas przygotowywała „patriotyczne ciasto” (w barwach narodowych, z wykorzystaniem symboli), budowała polski pomnik oraz rakietę wolności, wykonywała mapę myśli „Niepodległość dla mnie to…”, tworzyła gołębie z origami.

Na koniec wszyscy spotkaliśmy się na boisku szkolnym, gdzie stworzyliśmy żywą flagę i wypuściliśmy gołębie – symbole wolności. Wypełnialiśmy również i wysyłaliśmy kartki pocztowe „Mamy Niepodległą!” Dziękujemy stronie Katolickie Gimnazjum w Szczecinie i Plecaki Szkolne

Pysznym zakończeniem dnia było delektowanie się przygotowanymi wypiekami.

Wszystkie te działania wymagały ogromnego zaangażowania uczniów i wychowawców.

Dzięki niemu dzień ten był naprawdę wyjątkowy. : )

Pomysłodawczyniami tegorocznych obchodów były panie: Ludmiła Rutka i Agnieszka Korczak

Środa, 18 Listopad 2015 00:00

17 listopada 2015 roku w Gimnazjum Samorządowym nr 3 im. Jana Pawła II w Bolesławcu odbyło się lokalne spotkanie dla nauczycieli WF i nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego. Organizatorką spotkania była pani Patrycja Kasperek, nauczycielka WF z Gimnazjum Samorządowego nr 3 im. Jana Pawła II w Bolesławcu.

Warsztaty miały charakter szkoleniowy i przeprowadzone zostały w ramach programu WF z Klasą, a ich głównym celem było zapoznanie z realizowanym w naszej szkole programem oraz wymiana dobrych praktyk. W warsztatach udział wzięli nauczyciele z Miejskiego Zespołu Szkól nr 3 w Bolesławcu, Szkoła Podstawowa nr 2 w Bolesławcu, Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 w Bolesławcu, Miejskiego Zespołu Szkół nr 1 w Bolesławcu oraz ZSOiZ im Jana Pawła II Gryfów Śląski, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Lubaniu, Publiczne Gimnazjum im. Profesorów Lwowskich w Pęgowie, Gimnazjum nr 43 we Wrocławiu.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji założeń programu oraz przedstawienia przykładów ciekawych działań o charakterze sportowym: roztańczonych przerw, wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnej na WF czy prowadzenia lekcji interdyscyplinarnych. Zostały przedstawione cele i misje programu WF z Klasą, zadania szkół, zostały omówione także początki projektu. Poza wymienionymi tematami, w dyskusji znalazła się także mowa o Bubble Football, która została nam zaprezentowana przez nauczycieli z Lubania. Panie z MZS nr 1 przedstawiły ciekawe lekcje z tematyki Rugby Tag. Spotkanie przebiegało w bardzo wesołej i przyjaznej atmosferze. W drugiej części spotkania, która miała charakter praktyczny, instruktor fitness Karolina Kozłowska z Bolesławca, poprowadziła zajęcia z Zumby. Jeśli znacie zumbę to już wiecie, że to niezwykła fuzja aerobiku i tańca inspirowana latynowskimi rytmami. Zumba to przede wszystkim dobra zabawa. Zumba łączy ze sobą aerobik, trening oporowy i interwałowy, a pobudzająca do życia muzyka naprzemiennie o różnej częstotliwości doskonale poprawia kondycję. Łączy ona przyjemne z pożytecznym bo uczęszczając na nią kształtujemy sylwetkę i jednocześnie świetnie się bawimy, czego dowodem była roztanczona sala gimnastyczna w Bolesławcu. Udział w częśći praktycznej brali także uczniowie naszej szkoły, którzy na koniec zajęć robili sobie zdjecia pamiątkowe z panią Karoliną.

Na zakończenie uczestnicy wypełnili ankiety ewaluacyjne, z analizy których wynika, że spotkanie było ciekawe, a założone cele osiągnięte. Oczywiście uczestnicy umówili się na kolejne spotkanie, aby podzielić się swoimi pomysłami na lekcje wychowania fizycznego. Liczymy, że odbędzie się ono już wkrótce.

Wtorek, 24 Listopad 2015 00:00

Z przyjemnością informujemy, że w II etapie konkursu „zDolny Ślązak Gimnazjalista” z języka niemieckiego Sławek Ciosek (III c) zdobył 35 punktów na 43 możliwe, co dało mu II miejsce wśród wszystkich uczniów powiatu bolesławieckiego.

Gratulujemy serdecznie!